wtorek, 4 sierpnia 2015

Kwiat pustyni

Cześć  emotikon Uśmiech

Poruszający, szokujący, wzruszający, wstrząsający film przedstawiający przepiękną wręcz nieprawdopodobną a jednak prawdziwą, bolesną historię Waris Dirie. Film oparty na faktach, główna bohaterka to w rzeczywistości modelka, pisarka, aktorka, była ambasadorka ONZ w latach 1997-2003. Ciekawostką jest, że przez pewien okres nie wiem czy dalej, mieszkała w Gdańsku, ponieważ spodobało jej się polskie morze. Opublikowała opartą na wspomnieniach książkę "Kwiat pustyni", gdzie opisuje swoją historię życia. Niemiecka reżyser Sherry Horman nakręciła w oparciu o bestsellerową powieść pod tym samym tytułem film fabularny z roku 2009. Główną bohaterkę gra Liya Kebede.
Waris Dirie oznacza kwiat pustyni. Kwiat kwitnie bardzo rzadko i niezwykle krótko, na terenach piaszczystych, niemal jak jej historia życia niewiarygodna i zdumiewająca.
Warto zobaczyć ten film, zmusza do głębokiej refleksji, przemyśleń, który zwraca uwagę na straszliwy problem dotyczący tak wielu kobiet, ale dla nas niezrozumiany, brutalny, nieludzki, ryzykujący życie dziecka, bo przecież przez obrzezanie jej siostra umarła, ona miała wielkie szczęście, że udało jej się przeżyć ten makabryczny rytuał. Wyrosła na silną kobietę, niezwykłe to co osiągnęła, ale zawdzięcza to swojej odwadze, determinacji, wewnętrznej sile.
Fabuła nie toczy się od początku, od małej dziewczynki do dojrzałej kobiety, która osiągnęła sukces. Zaczyna się gdy jest małą dziewczynką, nagle jest dziewczyną, która jest w Londynie wiele lat później, żyjąc tam momentami przypomina sobie swoje dzieciństwo w tę sposób opowiada swoją historie.
Oglądając towarzyszmy w jej wędrówce i w walce o siebie. W desperacji postanowiła uciec tak zaczyna jej się przygoda podczas której los nieraz był dla niej łaskawy, niemal omijając śmierć, po wielu dramatycznych wydarzeniach jej długa tułaczka dobiega końca, a wszystko za sprawą słynnego fotografa Terry'ego Donaldsona dzięki któremu zyskuje sławę jako modelka. Waris podjęła pracę w barze szybkiej obsługi, gdzie właśnie wypatrzył ją ów fotograf. Wraz z nim agentka Lucinda udaje się przemienić dziewczynę, która coraz bardziej otwiera się, coraz mniej ma oporów, coraz bardziej zakłada odważniejsze stroje, coraz więcej odsłania ciała. Niestety za nowym życiem kryje się wstrząsające zdarzenie z przeszłości. Będąc u szczytu kariery i sławy dziewczyna wyjawia, że w dzieciństwie została rytualnie okaleczona. Postanawia poświęcić swoje życie na walkę z barbarzyńską tradycją. To był dzień, który zmienił jej życie, nie tylko  ciało ale i dusza zostało okaleczone na zawsze.

Historia somalijskiej dziewczyny wychowanej w rodzinie muzułmańskich nomadów pasterzy. Zgodnie z wolą rodziny ma zostać czwartą żoną sporo starszego od siebie mężczyzny. Decyduje się na ucieczkę nie mogąc w inny sposób sprzeciwić się ojcu. Samotnie bez jedzenia i wody pokonuje kamienistą pustynię Sahara, by dotrzeć do babci, do rodziny jej matki. Babcia udziela jej pomocy, następnie wysyła ją do Londynu chroniąc przed wojną domową. Przez pewien czas pracuje jako pokojówka w ambasadzie. Po wybuchu wojny w Somalii ambasada zostaje zamknięta, a Waris rozpoczyna tułaczkę, grozi jej deportacja. Pewnego dnia poznaje ekspedientkę Marylin, zostają przyjaciółkami, ale nie od razu. Udziela jej pomocy i wraz z nią zamieszkuje w pensjonacie. 

Pozdrawiam.
Mania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Baardzo dziękuje za komentarzyk:)